W tym roku po raz 53 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto ustanowiono w 1970 r. w następstwie wycieku z uszkodzonej platformy wiertniczej, do którego doszło u wybrzeży USA.
Setki tysięcy baryłek ropy naftowej spowodowały wieloletnią dewastację ekosystemu oraz niezliczone ofiary wśród ptaków oraz zwierząt morskich. Od tej pory 22 kwietnia jest czasem refleksji nad stanem przyrody, od której zależy przyszłość ludzkości.
Dane są alarmujące. Maleją zasoby wody pitnej. Ekstremalne zjawiska pogodowe pojawiają się tam, gdzie do tej pory były nie do pomyślenia. Emisja gazów cieplarnianych, rabunkowa gospodarka rolna i niezliczona ilość generowanych odpadów skutkują wymieraniem całych ekosystemów.
Co roku wyznaczany jest tzw. Dzień Długu Ekologicznego. W 2022 r. w Polsce wypadł on 2 maja (na świecie 28 lipca) – dzień ten jest linią graniczną wskazującą jak szybko ludzkość wykorzystuje zasoby, które planeta może wytworzyć w ciągu jednego obrotu wokół słońca.
Wszystko to sprawiło, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.
Co możemy zrobić? Znany francuski ekolog René Jules Dubos sformułował hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Skrupulatnie segregujmy śmieci, korzystajmy z komunikacji miejskiej i rowerów oraz konsumujmy rozsądnie, bez marnowania. Warto wspomóc okoliczną przyrodę – można np. posadzić miododajne rośliny. Jako Instalbud wspieramy Pokazową Zagrodę Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.
Oszczędzajmy wodę i prąd. Szacuje się, że każdy z nas przeciętnie zużywa ponad 100 litrów życiodajnego płynu dziennie. To ponad 10 zgrzewek wody mineralnej w 1,5 litrowych butelkach. Z tego ok. 30% przeznaczamy na spłukiwanie wody w toaletach, a więcej niż 30% na utrzymanie codziennej higieny. To dużo.
Dlatego zwracajmy uwagę np. na to, czy nasze baterie umywalkowe i prysznicowe posiadają perlatory, które napowietrzają wodę, a dzięki temu zmniejszają jej zużycie. W toaletach zadbajmy o ekologiczne systemy spłukujące. A ze wspomnianych butelek plastikowych możemy zrezygnować, stawiając na stacje uzdatniania wody lub kuchenne systemy filtrujące.
Jeśli chodzi o prąd, pamiętajmy m.in. o wyłączaniu światła tam, gdzie nie jest nam potrzebne. Warto wymienić żarówki na energooszczędne. Planując większe inwestycje, warto rozważyć termomodernizację, rekuperację, instalację pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych lub innego OZE.
Ziemia jest jedna. Dbajmy o nią wspólnie.