Historia pewnego projektanta

afrykańskie motywy prosto z Włoch

Tym razem mała zmiana narracji. Dzisiaj nie będziemy pisali o rozwiązaniach, produkcjach czy kolekcjach. Dzisiaj będzie o człowieku, twórcy, osobowości i talencie, który stoi za produktem.

Ten jest tak barwy i ciekawy, że nie wiadomo od czego zacząć…

Typowy południowiec kochający wystawne życie – zawsze opalony, z cygarem w jednej dłoni i lampką szampana w drugiej. Gwiazdy go uwielbiają, a zwykli ludzie pragną zakosztować luksusu którym się otacza…Przed Państwem Roberto Cavalli.

Niezwykła ikona w świecie mody i desingu, obecnie jeden z najpopularniejszych włoskich projektantów.Jednak jak do tego doszedł? Jak to się stało, stał się tak rozpoznawalny na całym świecie?

A star was born / Narodziny gwiazdy

Historia Cavalliego jest bardzo inspirująca. Urodzony w 1940 roku w zadziwiającej piękniem Florencji, Roberto rozwinął w sobie duże zainteresowanie światem sztuki. Ważną rolę w kształtowaniu małego człowieka odegrał dziadek który był wybitnym malarzem, z grupy Macchiaioli. Cavalli ukończył akademię sztuki we Florencji, gdzie wykształcił w sobie pasję do wzorów, którą możemy obserwować do dzisiaj. Był ambitny, nieustannie rozwijał swoją twórczość i wyobraźnię. Szybko wprowadził na rynek pierwsze toskańskie projekty.

Aranżacja: salon Bellamica | Kolekcja: Vieques Marka: Agape

Przygodę z modą rozpoczął na początku lat 70. Otworzył butik w Saint Tropez i w niesamowitym tempie podbił serca klientów oryginalnymi projektami. Znakiem rozpoznawczym marki stały się finezyjne zwierzęce wzory – cętki, zebry, panterki. Roberto stworzył markę pod swoim własnym nazwiskiem, dzięki temu popularność zdobywała nie tylko marka, ale także on sam. Skradł blask wszystkich fleszy swoją pierwszą wystawą w Palazzo Pitti, gdzie wystawił kolekcję Avant-garde, wyrażającą jego szczęście i wyraźną estetykę. Takie były początki wielkiego mistrza.

Dżinsowa rewolucja

W 1993 r. Roberto Cavalli dokonał rewolucji świata dżinsu, wprowadzając techniki piaskowania w celu uzyskania uroczych efektów. Projektant wzbogacił również jeansy o patchwork, złote przeszycia i zabiegi podnoszące dżins do rangi luksusowej.

Rozszerzenie innowacyjnych technik drukowania od Roberto na międzynarodowy rynek również wyrobów skórzanych przełamało nowe trendy w świecie mody i przyciągnęło uwagę wielkich marek, w tym Hermèsi Pierre Cardin.

Określony w 2001 roku „królem animalistyki w modzie” przez New York Times, Cavalli postanowił, że wzory dzikich zwierząt będą jego znakiem rozpoznawczym. Przenosił je na wszystko, od stylowego dżinsu po suknie z czerwonego dywanu.

Wszechstronność działań

Kiedy myślimy o postaci Roberto Cavalliego, pierwszym skojarzeniem jest niezmiennie catwalk, pokazy mody, fashion week. Poza ubraniami, w ofercie artysty znajdziemy produkty, takie jak: okulary dla nowoczesnych i dynamicznych kobiet; perfumy, które pozwalają zanurzyć się we włoskim luksusie, zegarki tworzone we współpracy z Franckiem Mullerem czy torebki. Moda jest jednak jedną z płaszczyzn jego działalności.

Roberto, działając pod osobną marką, Roberto Cavalli Home, zajmuje się projektowaniemwnętrz. Tworzy piękne i harmonijne przestrzenie, przepełnione luksusem i ekstrawagancją. Produkty Cavalliego mogą także pełnić funkcję idealnego dodatku do całej przestrzeni, która wnętrzom charakteru.

Made in Italy”

Wszystkie produkty Roberto Cavalli produkowane są we Włoszech przez wiodących wykonawców. „Zależy mi, aby każda z moich rzeczy miała certyfikat pochodzenia „made in Italy” – mówi Roberto Cavalli. Tkaniny na obicia i poduszki zamawiane są w stolicy włoskiego jedwabnictwa – Como. Szkło robi mała manufaktura w Murano. Natomiast płytki łazienkowe produkuje Ceramiche Ricchetti.

Roberto Cavalli jest człowiekiem z naprawdę barwną i kreatywną duszą, jednak co ciekawe, sam przez większość swojego czasu ubiera się jedynie w stonowane, często czarne ubrania. Budzi kontrowersje i zachwyca. W Bellamica mamy przestrzeń wypełnioną projektami samego mistrza, każdorazowo reakcja jest taka sama i brzmi: OH, WOW!