Kolor w dom, nowy dom

przewodnik po trendach kolorystycznych we wnętrzach na 2020

Środek wyrazu. I to ten najbardziej wymowny. Kolor. Jaki będzie modny we wnętrzach w nadchodzących sezonach? Co mówi o Tobie i jaki do Ciebie pasuje. Przyszła wiosna, a wraz z nią plany remontowe. Przybywamy z pomocą – co tu wybrać i jak odmienić wnętrze kolorem? Miłego czytania!

Jest jak popularne czekoladki, potrafi wyrazić więcej niż 1000 słów. Akcent potrafi odmienić całość, wpływa na poziom naszej energii i na to jak się czujemy. Nie w każdym czujemy się dobrze. Przy niektórych szybciej się relaksujemy, inne mają wpływ na apetyt, a jeszcze inne powodują, że czujemy się szczęśliwsi. Nie każdy jest stworzony do tego by z nimi szaleć. I dobrze, bo akurat paleta barw odpowiada na potrzeby i preferencje wszystkich. Jeśli chodzi o trendy i to co będzie modne, to raczej barwy bardziej stonowane i te, które pozwalają mieszać tradycyjne z nowoczesnym.

Inspiracja z natury

Wyszukane nadal będzie jak najbardziej w cenie, choć w opcji wyciszonej, głównym źródłem inspiracji będzie natura. Można powiedzieć, że w domu jak w naturze – bez sztuczności, neonów i jaskrawości. Kolory ziemi i te które naturalnie na niej występują. Brązy, beże, obserwowane na niebie szare-błękity, od zachmurzenia po słoneczne, piękne i ciepłe dni. Dla tych lubiących luksus i luksusowe aranżacje wnętrz, idealnie sprawdzą się różne odcienie złota, szczególnie te zbliżone do mosiądzu. Kolory ciemne – granaty, zielenie i szarości podkreślą charakter tych wnętrz.

Czas zwolnić i odpocząć

Instytut Pantone za kolor roku 2020 uznał Classic Blue – argumentując swoją decyzję, że jest ponadczasowy i zwyczajnie piękny. To kolor, który pasuje do każdej szerokości geograficznej. Wybór ten jest jednak podyktowany trendem,który w narracji świata utrzymuje się od pewnego czasu. Czas odpocząć i zwolnić. A tak wpływa na nas właśnie Classic Blue. Odzwierciedlenie spokoju i stabilizacji, symbol wiedzy i mądrości, a także wciąż nieodkrytego jeszcze kosmosu.

Pełna zgoda

Zdaje się, że twórcy, projektanci oraz architekci wnętrz chętnie podpisują się pod tym przesłaniem. Zgodnie uważają, że żyjąc w szybko pędzącym świecie cyfrowym, wszyscy potrzebujemy chwil wyciszenia. Dom może być takim miejsce, ale dlatego trzeba o niego specjalnie zadbać. Trendy kolorystyczne w dekorowaniu wnętrz, niezależnie czy dotyczą koloru ścian, mebli czy dodatków, są raczej kontynuacją oraz potwierdzeniem tego co funkcjonuje już od pewnego czasu. Nikt nie podejmuje się kreowania nowości, nikt nie podejmuje się rewolucji. Jest nam tak wszystkim dobrze.

Prostota i ucieczka od technologii

Kto się tego spodziewał? Przesyt nie służy. Dom doceniamy jeszcze bardziej. Nie zawsze, ale coraz częściej to nasz azyl, miejsce, w którym jesteśmy sobą i możemy zwolnić. Chęć powrotu do naturalności sprawia, że w aranżacji wnętrz ten trend utrzymuje się od lat. Nie chcemy czystych i oczywistych kolorów, wolimy te, które mają szanse naprawdę wystąpić w naturze.

Akcent dla odmiany

Wiosna sprzyja zmianie. Nie trzeba od razu robić rewolucji.

Jeden wyrazisty mebel w pomieszczeniu może zdziałać cuda. W tym sezonie warto wybrać dodatki w kolorach limonkowym, żółtym lub pomarańczowym. Kolorowe detale w postaci dekoracji ściennych, obrazków, poduszek, lamp to świetny pomysł na odmianę. W sypialni pastele i lekkie kolory w kwestii dodatków sprawdzą się idealnie. Nawet czerwieni nie ma co się bać. Na wiosnę w odstawkę idą chłodne kolory. Stawiamy na ciepło!

Co dla kogo

Moda modą, trendy trendami, ale najważniejsze by się dobrze czuć. Stoimy na straży designu, ale mamy zdrowy dystans. Dom to dom, dlatego na koniec jeszcze zebraliśmy dla Was kilka wskazówek kolorystycznych. Co dla kogo?

Jeśli chcesz stworzyć miejsce relaksu wybierz kolory zielone i niebieskie. Niebieski uspokaja i obniża ciśnienie krwi, kojarzy się z harmonią. Róż potrafi ożywić uczucie, idealnie sprawdzi się w sypialni. Żółty dodaje radości i optymizmu, ale też pobudza zdolności organizacyjne. Pomarańcz to ciepło i wygoda, pobudza do działania i uwalnia od złych emocji. Czerwony zachęca do pozytywnego myślenia i wpływa na naszą motywację…

Musi być tak, żebyś chciał tam wracać. To co masz w domu, w tym również kolory, bardzo wpływa na to jak się czujesz.

Zobacz inne wpisy