Metamorfozy wnętrz dyktowane przez życie

mieszkanie i biuro w jednym

W zeszłym roku o tej porze o aranżacji wnętrza myślelibyśmy zupełnie inaczej. Wiosną nagle przestrzeń, gdzie pracujemy, zmieszała się ze sferą do życia, odpoczynku od pracy. Rozwiązania ze świata designu wnętrz, jeszcze nigdy nie były tak potrzebne i oczekiwane. Na szczęście na ich mnogość zawsze możemy liczyć.

Pandemia zweryfikowała kilka kwestii, między innymi to jak pracujemy i jak mieszkamy. Jedno z drugim jeszcze nigdy wcześniej nie miało ze sobą tyle wspólnego. Wręcz przeciwnie, wierzyliśmy, że układ idealny to zupełna odwrotność. Dla zdrowia, pracę od domu należy oddzielać. W pracy pracować, w domu szukać wytchnienia i odpoczynku. W marcu sytuacja uległa zmianie, a my musimy się w nowej rzeczywistości odnaleźć. Dotychczas, na pewne elementy nie zwracaliśmy uwagi, ponieważ nasze domy czy mieszkania pełniły funkcje, do których pierwotnie zostały przeznaczone – życia rodzinnego, towarzyskiego. Spędzaliśmy w nich zasadniczo mniej czasu – kilka godzin po pracy. 

Na szczęście możliwości jest wiele. Świat designu wnętrz, aranżacji przestrzeni proponuje mnóstwo rozwiązań.

Zmiany

Niezależnie od tego, co ma wpływ na konieczność przemyślenia tego jak mieszkacie, czy potrzebujecie przeorganizować przestań, by w domu znaleźć miejsce na biuro z prawdziwego zdarzenia, ponieważ od teraz to w nim będziecie pracować i mieszkać, czy wakacje to dla części z Was czas na wykonanie zaplanowanych wcześniej prac remontowych, a może czeka Was aranżacja pierwszego, własnego domu czy mieszkania, powody nie mają znaczenia, urządzanie zawsze jest wyzwaniem. Wiemy, ponieważ często towarzyszymy w tych procesach naszym klientom. Zajmujemy się tym od lat,  ta pomoc zawsze sprawia nam wiele przyjemności. Lubimy inspirować, dlatego zebraliśmy kilka wskazówek i pomysłów na to jak urządzić przestrzeń. Tą dobrą do mieszkania i  do pracowania. 

Wyspa szczęśliwości

Myślenie o organizacji przestrzeni ma ogromny związek ze stylem życia jaki prowadzimy, rytmem, ale również tym co lubimy i gdzie dobrze się czujemy. Dom powinien być azylem, kojarzyć się z odpoczynkiem, nawet jeśli musimy w jego przestrzeni zmieścić życie prywatne i zawodowe. Ukochane otwarte przestrzenie nie do końca sprawdzają się w aktualnym rozdaniu. Życie rodzinne często tętni w kuchni, co nie pozwala na stworzenie domowego biura w salonie, z którym się łączy. Poza tym, w otwartej przestrzeni nie ma mowy o oddzieleniu pracy od strefy odpoczynku po pracy. Nie potrafimy wyłączyć się z trybu pracy o konkretnej godzinie wciąż przebywając w tym samym miejscu, przy tym samym stole. Z pomocą przychodzi wyspa! Jest sprawdzonym sposobem na oddzielenie strefy kuchennej od salonu. Może być alternatywą dla stołu. Wówczas oszczędza nam sporo miejsca, pozwala zrezygnować ze stołu w salonie, a w jego miejsce postawić biurko. Wyspa jest również idealna do przechowywania. Przestrzeń ukryta pod blatem to miejsce na szafki, półki czy szuflady. Dobrze zaprojektowana i zagospodarowana daje naprawdę wiele możliwości. System organizacji wnętrz szafek i szuflad od Haecker nie ma sobie równych. Idealnie zaprojektowane, przemyślany każdy detal: organizer na sztućce, rolka na folię spożywczą, przedziałki na talerze, misy i miseczki pozwala wycisnąć 100% z tej przestrzeni.

Klocki 

Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, co nie zawsze musi wiązać się zagraceniem przestrzeni. Ograniczenie liczby mebli nie brzmi jak rozwiązanie, ale wybór tych, które sprytnie pozwalają wykorzystać każdy kąt już tak. Idealnym rozwiązaniem są meble modułowe. Haecker bardzo dobrze sprawdza się w otwartych przestrzeniach. Pozwalają optymalnie zaaranżować przestrzeń i efektywnie ją wykorzystać. Kolekcja ClassicART oferuje serię bezuchwytowych mebli z frontami w wielu kolorach. Układają się jak klocki. Dzięki prostym liniom i „czystym” frontom pozwalają na wiele kombinacji  i świetnie sprawdzają się w otwartych przestrzeniach. Zmiana koloru frontu daje możliwość subtelnego przejścia z kuchni do salonu. 

Punkty świetlne

Oświetlenie jest elementem wystroju, którego nie da się ominąć, musi się znaleźć w każdym wnętrzu. Aktualna oferta branży pozwala bawić się kompozycją, stylem, kształtem i kolorem. Wprowadzając oświetlenie do wnętrza należy pamiętać, że podobnie jak dywan, może pomóc w wydzielaniu stref w otwartej przestrzeni. Światło pozwala odmienić wnętrze. Małe lampki nocne, czy ozdobne światło punktowe w ciągu dnia mogą wydawać się mniej istotne, po zmroku dodają wnętrzu ciepła. Kundalini Kushi – cudowne jabłko – w wersji lampy podłogowej oraz ozdobnej, nocnej, czy Opyo – polne maki – są piękną ozdobą i designerskim dodatkiem. Lampy zawieszone nad wyspą, pomogą jeszcze bardziej zaakcentować granicę między kuchnią a częścią salonowo wypoczynkową. Bogactwo oferty pozwala wybierać i łączyć wiele opcji. Lampy dostępne w salonie Bellamica, poza tym, że są źródłem światła, są prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. 

Mity na zakończenie 

Przekonanie, że wszystkie meble należy ustawić przy ścianie, aby nie zagracić wolnej przestrzeni jest mitem. Czas o nim zapomnieć. Wcale nie musi tak być. Projektanci wnętrz co chwila serwują nam rozwiązania, w których zagospodarowana jest przestrzeń środka pomieszczenia, która jest funkcjonalna, nie „zabiera” miejsca, wręcz przeciwnie, często je tworzy. Regał, który można ustawić np. bezpośrednio za sofą lub nawet na środku pokoju, aby oddzielić w ten sposób część dzienną od sypialnianej jest jednym z tych rozminą zań, które możecie sprawdzić natychmiast. Ważne jest, by w domu wydzielić trzy elementarnych stref: kuchenną, do pracy oraz tę do relaksu oraz snu. W ten sposób łatwiej będzie oddzielać obowiązki zawodowe i domowe od zasłużonego odpoczynku. My oczywiście służymy pomocą. Eksperci z różnych działów potrafią połączyć swoje siły oraz zasoby i stworzyć idealną przestrzeń do wszystkiego do czego jej potrzebujecie. Zapraszamy do salonów Bellamica w Piekarach Śląskich oraz Pszczynie. 

Zobacz inne wpisy