Pekin i Szanghai z Akademią Bellamica

- magia dwóch największych miast Chin

Naszą przygodę z Chinami zaczynamy od wieczornego spaceru po kompleksie parkowo-świątynnym Tian Tan (Park oraz Ołtarz Niebios), w którym dominuje charakterystyczny okrągły Pawilon Modlitw o Urodzaj (lub też Modłów o Pomyślny Rok). Ta fascynująca budowla została wzniesiona w 1420 roku za panowania cesarza Yongle, który wzniósł także pekińskie Zakazane Miasto. Co ciekawe, budowla została wzniesiona bez wykorzystania ani jednego gwoździa! Służył on cesarzom w dniu przesilenia zimowego, kiedy to długi orszak dworski na czele z głową państwa ściągał tu, by dziękować za zbiory w roku poprzednim i prosić o dobre plony na kolejny.

W następnym dniu naszego pobytu w Pekinie zwiedzamy największy symbol Chin – Wielki Mur, który liczy najprawdopodobniej 21 196 km, a jego budowa zajęła ponad 2 tysiące lat. Prace budowlane przy tej niezwykłej konstrukcji rozpoczęto około roku 220 p.n.e. jako budowla obronna przed wrogimi ludami i symbol potęgi cesarstwa. Dwugodzinny spacer po tak monumentalnej budowli zrobił na nas ogromne wrażenie. Niewątpliwie Wielki Mur to budowla jedyna w swoim rodzaju, koło której po prostu nie da się przejść obojętnie.

Kolejny dzień to Zakazane Miasto. Zaczynamy od Placu Tiananmen, nazywanego także Placem Niebiańskiego Spokoju stanowiącego centrum społeczne i polityczne. Usytuowany został w samym sercu Pekinu i jest największym placem miejskim na świecie. Po drodze mijamy teatr narodowy kształtem przypominający UFO i docieramy do Zakazanego Miasta, czyli dawnego pałacu cesarskiego powstałego za czasów dynastii Ming i Qing w I połowie XV wieku. To tu cesarzowie rządzili chińskim imperium. Zakazane Miasto było całkowicie niedostępne dla wszystkich – poza rodziną cesarską – przez blisko 500 lat. Pałac był domem i jednocześnie więzieniem dla ostatniego cesarza Chin Pu Yi. Cesarz mieszkał tu od 3. roku życia i nigdy nie mógł opuścić murów Zakazanego Miasta.
Zakazane Miasto to ogromny kompleks drewnianych budowli w kształcie prostokąta o wymiarach 961 na 753 metry. Otaczają go wysokie na prawie osiem metrów mury miejskie, a na jego terenie znajduje się 980 obiektów, tworząc jeden z najbardziej imponujących kompleksów na świecie.
Opuszczamy Zakazane Miasto by odwiedzić dzielnicę hutongów. Hutongi to ulice z tradycyjnymi chińskimi, parterowymi zabudowaniami systematycznie zastępowanymi nowoczesnym budownictwem. Mieszkają tutaj biedniejsi obywatele Pekinu. Domy są ciasne, małe i często zaniedbane. Widzimy bramy do lepiej lub gorzej zagospodarowanych dziedzińców. Zdarza się, że ulica jest tak wąska, że ledwo mieści się rower. W wielu hutongach znajdują się sklepy, urokliwe restauracje i punkty usługowe.

Kolejny punkt na naszym planie zwiedzania to Pałac Letni – kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing. Pałac Letni chińskich cesarzy robi na nas ogromne wrażenie. Jest ogromny… Ponad 3 000 obiektów, 70 000 m² zabudowanej przestrzeni z ogrodami, pałacami, świątyniami i altanami. Centralne jezioro Kunming, o powierzchni 2,2 kilometra kwadratowego, zostało w całości stworzone przez człowieka, a wykopaną ziemię wykorzystano do budowy Wzgórza Długowieczności.

Opuszczamy pałac i jego bajeczne ogrody, by szybkim pociągiem udać się do Szanghaju. Pociąg z Pekinu do Shanghaiu pokonuje dystans 1300 km w 4,2 h!

Szanghai to jedno z największych miast na świecie, to najludniejsze miasto w najludniejszym państwie. Gigantyczna metropolia rozświetlona tysiącami neonów, przekracza wszelkie wyobrażenia. Jednym z najbardziej imponujących elementów panoramy Szanghaju jest Shanghai Tower. Mierząca 632 m wieża jest najwyższym budynkiem w Chinach i drugim co do wysokości budynkiem na świecie. To tu na jednym z dwóch najwyższej usytuowanych tarasów widokowych na świecie, z wysokości 562 metrów oglądamy panoramę miasta, doświadczając jego potęgi i wielkości.
Naszą chińską przygodę kończymy wieczornym rejsem po rzece Huangpu podziwiając zapierającą dech w piersiach panoramę Szanghaju tętniącego życiem zarówno za dnia, jak i nocą.

Każdy z nas zabiera ze sobą wspomnienia pełne niezwykłych doświadczeń, smaków i widoków, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

A przed nami kolejny egzotyczny kierunek – tym razem stolica Japonii – Tokio!

zobacz kolekcję

Jesteś architektem lub projektantem wnętrz? Dołącz do programu Bellamica Plus i zwiedzaj z nami świat!

Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz inne wpisy