Przewodnik po płytkach

trendy w świecie ceramiki

Już od czasu ubiegłorocznych Targów Cersaie w Bolonii wiadomo było, że w łazienkach w 2020 roku wciąż królować będą płytki marmurowe, cementowe, lastryko. Ciągle popularne mają być też płytki 3D i te z metalicznym połyskiem.

Producenci już prześcigają się w odkrywaniu tych materiałów na nowo i prezentowaniu ich w odświeżonych wersjach – zaskakujących wzorach, kolorach, kształtach i rozmiarach.

Kolorowe Maroko

Nie mija moda na nawiązujące do marokańskiej tradycji płytki cementowe. Rok 2020 będzie czasem, gdy będziemy doświadczać ich w całkiem nowym wydaniu, Na naszych oczach klasyczny styl zdobnictwa zrobi więcej miejsca zwariowanym, nieregularnym i asymetrycznym wzorom. Spektakularne efekty na niewielkich powierzchniach płytek mają być wynikiem mieszania ze sobą różnokolorowych mas cementowych i przenikania się pastelowych barw. Retro pozostanie jednak wciąż jednym z trendów, nie odejdzie od razu w zapomnienie. Przejdzie natomiast niewielki lifting. Więcej będzie ciemnych geometrycznych wzorów odciskanych na jasnym tle, a mniej bogatej ornamentyki. Dla fanów autentyzmu ciekawą propozycją będą płytki w stylistyce lat 60. i 70., nawiązujące do filozofii wabi-sabi. Dzięki zatartym wzorom, będą sprawiać wrażenie nadgryzionych przez ząb czasu.

Lastryko nie tylko na płytkach

W kolejną fazę ewolucji formy wchodzi lastryko, używane dotąd głównie w produkcji okładziny ściennej i podłogowej znanej jako terazzo. Kompozyt z kamiennego kruszywa zatopionego w masie cementowej został przez niektórych producentów uzupełniony o kruszywo szklane i wykorzystany jako nowatorski materiał na umywalki, blaty, a nawet akcesoria łazienkowe.

Jeśli mowa o płytkach z rodziny lastryko, będą całe w kontrastach – jasne kruszywa zatańczą na ciemnym tle albo ciemne kawałki kamienia, metalu, szkła wylegiwać się będą na pastelowych podłożach. Dodatkiem do szerokiej gamy płytek lastryko mają być w 2020 roku realizacje w stylu art-deco.

Modnie i na wypukło

Pojawiły się przed kilkoma sezonami i narobiły szumu w świecie aranżacji wnętrz. Wciąż są chętnie wykorzystywane przez światowych projektantów. Mowa o płytkach z trójwymiarową, wypukłą powierzchnią. W tym roku maleńkie kafelki składające się na barwne mozaiki dostaniemy w bardzo zróżnicowanych grubościach. Efekt? Dramat Sofoklesa, z którym należy obchodzić się ostrożnie.

Jak czerń i biel

Ten nierozłączny duet znów powraca na salony. Albo do łazienek. Francuska klasyka z XIX-wiecznych domów nad Sekwaną lub amerykańska szachownica z lat 50-tych. Nowością będą czarno-białe płytki marokańskie oraz takie, w geometryczne wzory – mozaiki proste i minimalistyczne albo złożone z niewielkich trójkątów z kontrastującą fugą.

Nie tylko czerń z bielą mają ochotę być czarnym koniem tegorocznego sezonu. Odważnie poczyna sobie w łazienkach zellige, czyli płytki ręcznie formowane, wypalane i szkliwione. Zachwycają ich nieregularne krawędzie, nieidealne rozmiary, żywe kolory. Zellige błyszczy dosłownie i w przenośni.

Cyfrowy jak marmur

Marmur jest nie do ruszenia, wciąż trzyma się twardo w ofertach najznakomitszych producentów. Ubiera się w biele, szarości i czernie. Obok niego, w doskonałym miejscu w katalogach i salonach pięknych wnętrz, takich jak Bellamica, usadawia się co raz wygodniej ceramika i porcelana z cyfrowym nadrukiem imitującym skalny przekrój. Kolorowe płytki potrafią doskonale oddać piękno nawet najrzadszych typów marmuru – calacatta oto z ciepłymi, żółtymi żyłami, lapis lazuli czy zielonego labradorytu.

Jednym z producentów doskonałej jakości porcelany jest ABK, które porcelanę potrafi skroić pod każdą przestrzeń – mieszkalną i komercyjną, w branżach, na przykład hotelarskiej i spa. Działający od 25 lat lider włoskiego rynku porcelany podłogowej i nie tylko, swoją filozofię produkcji opiera na osiągnięciu unikalnej jakości produktu i serwisu.

Wytwarzane w sercu włoskiego regionu Emilia, płytki podłogowe i ścienne inspirowane są najnowszymi trendami świata projektowania i same takie trendy kształtują. ABK łączy wyrafinowaną estetykę z wyjątkową wydajnością techniczną i oferuje realizacje w niespotykanie grubych wersjach z modułowymi, elastycznymi rozwiązaniami. Płytki ABK można wygodnie modelować, określając styl, kolor i wielkość, które zdecydowanie w 2020 roku będą mieć znaczenie dla sukcesu indywidualnych projektów.

Dobór rodzaju, rozmiaru i wzoru płytek wpływa na charakter i styl łazienki. Nie mówiąc już o barwach – powinny być takie, w które chcielibyśmy się zatopić po każdym otwarciu drzwi. Płytki mają optycznie powiększać lub pomniejszać wnętrze albo sprzyjać naszemu relaksowi. Ich wybór nie może być przypadkowy. Warto posiąść merytoryczną wiedzę na ich temat by dobrze wybrać, lub zaufać specjaliście w salonie pięknych wnętrz. Obydwie opcje są możliwe do zrealizowania w salonie Bellamica. Odwiedź nas i daj się poprowadzić po świecie tegorocznych trendów albo kup łazienkę w całości. Modnie. Kolorowo lub czarno na białym.

Zobacz inne wpisy