Jeśli chcesz zawsze czuć się komfortowo w swojej łazience, to nie możesz zapominać o tym istotnym temacie! Jak prawidłowo dobierać oświetlenie główne i dodatkowe? Zapoznaj się z kilkoma naszymi wskazówkami!
Jakie funkcje powinno spełniać profesjonalnie dopasowane oświetlenie?
Łazienka biało-drewniana jest obecnie coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jeśli cała aranżacja zostanie dobrze przemyślana, a wszystkie elementy wyposażenia właściwie do siebie dopasowane, to możesz liczyć na zapierającą dech w piersiach elegancję, klasę i funkcjonalność, z której skorzystasz każdego kolejnego dnia. Nie będzie to jednak możliwe, jeżeli zapomnisz o oświetleniu. A czasami ten temat jest marginalizowany…
Łazienka biało-drewniana (ze względu na zastosowaną kolorystykę) sprawia na tej płaszczyźnie nieco mniej problemów niż np. pomieszczenia, w których dominują ciemniejsze kolory ścian itp. W tym drugim przypadku trzeba bowiem pomyśleć o oświetleniu głównym i zadbać o minimum kilka źródeł światła dodatkowego.
To jednak nie oznacza, że można to zagadnienie potraktować po macoszemu! Łazienka biało-drewniana także wymaga zastosowania stosownego oświetlenia głównego i dodatkowego. Po to, aby przede wszystkim zapewnić właściwe światło, które wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na wygodę w czasie realizowania różnych zabiegów higienicznych, upiększających i pielęgnacyjnych.
Dzięki porządnemu oświetleniu możesz też pozytywnie wpłynąć na walory wizualne. Nasz sklep z wykończeniem wnętrz oferuje zaś m.in. rozmaite lampy, które bez problemu wkomponujesz do różnych aranżacji. W efekcie wydobędziesz z nich wszystko to, co najlepsze!
Kiedy zająć się tym zagadnieniem? Najlepiej byłoby jeszcze na etapie projektowania tego pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na zmiany. A wybierając oświetlenie do takiego miejsca, jak łazienka biało-drewniana, zwracaj uwagę głównie na jego gabaryty, kolor ścian, umieszczone już meble i inne dodatki.
Oświetlenie główne: poznaj najważniejsze zasady
Osoby, które niedługo chcą wybrać lampy do swojej łazienki biało-drewnianej powinny pamiętać, że najważniejszym celem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Liczy się zatem nie tylko zakup odpowiedniego produktu, ale też prawidłowy montaż (w centralnej części). Sporo zależy tutaj od powierzchni danej łazienki. Im większe pomieszczenia, tym trzeba zatroszczyć się o więcej źródeł światła.
Liczy się też wysokość pomieszczenia. W przypadku małych łazienek nie powinno się decydować np. na zwisające żyrandole itp. Istnieje ryzyko, że np. w czasie zdejmowania ubrań przed prysznicem przypadkowo zahaczysz o to urządzenie, czy je nawet zepsujesz. Takie lampy nie gwarantują komfortu i źle wpływają na codzienne bezpieczeństwo… W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się np. designerskie plafony lub lampy szynowe. Zapewniają one dobre oświetlenie, korzystnie wpływają na aspekty estetyczne i jednocześnie nie zajmują zbyt wiele wolnej przestrzeni.
Jeśli Twoja łazienka biało-drewniana jest relatywnie duża (pod kątem wysokości), to wtedy możesz pomyśleć o nowoczesnych i funkcjonalnych lampach wiszących. Istotnym tematem jest też barwa światła. Co będzie najlepszym rozwiązaniem w kontekście lamp odpowiadających za światło główne? Ciepła barwa (od 2700 K do 3200 K – kelwinów), która wprowadzi atmosferę spokoju i kojącego relaksu.
O czym pamiętać wybierając oświetlenie dodatkowe?
Aby Twoja łazienka biało-drewniana była elegancka, nowoczesna i zarazem praktyczna, musisz pomyśleć nie tylko o lampach instalowanych w centralnej części sufitu. Szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie lustra. Nie możesz tutaj bazować wyłącznie na świetle głównym. Zdecyduj się na takie rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł swobodnie i dokładnie realizować rozmaite zabiegi higieniczne (np. mycie zębów, ich nitkowanie) oraz upiększające (np. makijaż). Dobrym rozwiązaniem są np. kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Dzięki nim m.in. szybko wykonasz odpowiedni make-up i dodatkowo wprowadzisz efekt symetrii, który jest obecnie bardzo popularny.
Ewentualnie możesz kupić dłuższą lampę (jedną), którą zamontujesz równomiernie nad górną krawędzią Twojego lustra. Pamiętaj, żeby urządzenia były instalowane powyżej linii wzroku. Alternatywnym rozwiązaniem są lustra z podświetlaniem. Należy jednak sprawdzić, czy gwarantują one na tyle dobre i wyraźne światło, aby bez problemu realizować rozmaite, codzienne czynności (czasami jest to bowiem bardziej efekt dekoracyjny).
Barwa światła powinna być neutralna (od 4000 K do 5000 K)! To konieczne, aby np. zrobić satysfakcjonujący makijaż. Jeśli zbagatelizujesz to zagadnienie, to może okazać się tak, że po wyjściu z domu/mieszkania będziesz wyglądać… inaczej niż sobie to wcześniej wyobrażałaś! Kluczowy jest również współczynnik oddawania barw (chodzi o CRI), który w przypadku tego oświetlenia powinien wynosić co najmniej 80-85. Mniejsze wartości sprawią, że np. trudno będzie wykonać szybko i precyzyjnie golenie itp.