Relacja z targów Milan Design Week 2019

czyli Bellamica na tropie najnowszych trendów

Mediolańskie targi Milan Design Week to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży dla każdego pasjonata designu. Nie mogło nas tam zabraknąć. Na tydzień (9-14.04) przenieśliśmy się do Mediolanu, a zaczęliśmy oczywiście od aromatycznej, włoskiej kawy. Zobaczcie co szczególnie podobało nam się podczas 58. edycji Milan Design Week, kogo spotkaliśmy oraz jakie są przewidywane trendy na najbliższy rok.

Największe targi wzornictwa na świecie

Milan Design Week to kilometry hal wystawowych (aż 345 000 m²) z szeroką gamą produktów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku odwiedziło je około 370.000 uczestników z 188 krajów, a wśród 2400 wystawców znaleźli się głównie przedstawiciele z Włoch, Niemiec, Polski, Japonii, Danii i Norwegii. Wydarzenie dzieli się na Salone del Mobile – targi meblarskie oraz Fuorisalone – wykłady, wystawy i artystyczne instalacje, które można zobaczyć na terenie całego miasta.

Słowo – klucz: pomysłowość

Produkty zaprezentowane w Mediolanie będą miały znaczny wpływ na rozwój branży meblarskiej i wykończeniowej. Targi są wiodącym wydarzeniem w sektorze wzornictwa, a w tym roku przyświecało hasło: “pomysłowość”. To słowo – klucz, ponieważ nawiązuje do mistrza Leonarda da Vinci (w tym roku przypada 500. rocznica jego śmierci), który swój talent rozwijał w Mediolanie oraz tego jak ważna jest umiejętność kreatywnego myślenia i tworzenia.

Kogo spotkaliśmy, co nas zachwyciło?

Salone del Mobile Milano to niekwestionowane święto designu, ogrom inspiracji, wrażeń i spotkań z ciekawymi osobami. Markę Bellamica reprezentowali Maciej Aleksiuk i Wojciech Pindelski, którzy mieli przyjemność rozmowy z Karimem Rashidem – designerem wszechczasów i autorem wielu kultowych projektów. Nie było nam łatwo wybrać najlepszych wystawców i ekspozycji, ale wyjątkowo zachwyciły nas 2 firmy. Piękną kolekcję zaprezentowała firma Diesel Living i jak zawsze byliśmy pozytywnie zaskoczeni i zachwyceni. Nietypowe faktury i wzory. Styl swobodny, liniowy i minimalistyczny – to główne cechy marki, które wyjątkowo do nas przemiawiają. Kolekcje inspirowane są ideą nieformalnego życia i skierowane do osób, które szukają czegoś nowego, prostego, a jednocześnie wyróżniającego się. Nie bez powodu Diesel Living w salonie Bellamica zajmuje istotne miejsce.

Trendy 2019 roku w oświetleniu

Naszą uwagę zwróciły także bardzo efektowne projekty oświetlenia, szczególnie marki Bomma. To czeska manufaktura, która oferuje ręcznie dmuchane lampy. Mistrzowie w swoim fachu wykorzystując najnowsze technologie tworzą prawdziwe dzieła sztuki, wyznaczając nowe trendy w produkcji szkła. Bomma oferuje oświetlenia między innymi z serii Pendulum (szklana wersja kołyski Newtona), Pebbles (kombinacje kolorowych, gładkich szklanych kamyków) czy Lantern (połączenie klasycznej formy ze współczesnym materiałem). Kolejna na naszej iście jest włoska marka Oty Lights,prezentująca swoją nową kolekcję zachwycała śmiałością designu. Nowa kolekcja Jumbo, czyli nowoczesna interpretacja klasycznych żyrandoli pozwalająca tworzyć projekty o kształtach zmieniających się wraz z liczbą ramion. Od podstawowej kompozycji z 2 światłami, po kompozycję 7 świateł. Piękne i nowoczesne, proste i eleganckie.

Wprawdzie na wystawę łazienkową musimy poczekać do przyszłego roku, w tym nie zabrało jednak łazienkowych akcentów. Marka INAX , która ma na swoim koncie m.in. pierwszą wykonaną w Japonii toaletę myjącą, podczas targów na wystawie “Rituals of Water” zaprezentowała filozofię marki oraz designu. Piękne linie wanien, umywalek, toalet oraz armatury i płytek ceramicznych zaskakiwały i zachwycały.

Targi Milan Design Week łączą w sobie kulturę i historię designu, splatają wczoraj i dziś, prezentując produkty pomysłowe i najwyższej jakości. My odliczamy już dni do kolejnych targów we Włoszech, a tymi czujemy się zainspirowani. Zainspirujcie się i Wy – taki mały Mediolan mamy u siebie w salonie Bellamica (Piekary Śląskie, ul. Podmiejska 43). Zapraszamy, do zobaczenia!

Zobacz inne wpisy