Wiosna na horyzoncie

czyli remont łazienki

Wiosna na horyzoncie. Plusowe temperatury nie pozostawiają już złudzeń…Doczekaliśmy się! Jeszcze chwila i będzie znowu słonecznie i ciepło! Będziemy otwierać okna, balkony, sadzić kwiaty i… remontować. Wiosna zawsze przynosi NOWE. Dzisiaj napiszemy o tym, jak przygotować się do remontu łazienki.

Lista wyzwań 

Zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu. Ważne by dobrze je zaplanować, ponieważ poza tym, że musimy w nim całkiem sporo zmieścić, musimy je również użytkować. Jaki zatem powinien być projekt łazienki, od czego zacząć i co na liście wyzwań zajmuje miejsce pierwsze? 

Remont łazienki to szereg ważnych pytań, które należy sobie zadać i na które trzeba znać odpowiedź – a co więcej być jej pewnym. Pytanie nie są proste. Pierwsze i najważniejsze – wanny czy kabina? Później wcale nie jest łatwiej – kabina walk in czy z brodzikiem? Wanna wolnostojąca czy do zabudowy? Rogowa, owalna czy o kubistycznych kształtach, a może z hydromasażem? A może czarna? Jaka bateria? Podtynkowa, czy lepiej nie? Kolor? Styl? A płytki… cała ściana, czy fragment…na koniec lustro, grzejnik i dodatki. Uff! Cała masa decyzji. Przy ich podejmowaniu warto pamiętać o kilku ważnych aspektach funkcjonalnych, jakie spełnia łazienka,  wszystko po to by ostatecznie nie okazało się, że jednak nasze plany nijak się mają do rzeczywistości i możliwości naszego wnętrza. 

Krok pierwszy, czyli co ma zmieścić się w łazience

Koniecznym jest zrobienie listy niezbędnych urządzeń oraz wyposażenia, jakie chcemy, by znalazło się w łazience. To ważne, by sporządzić listę wszystkich elementów – od pralki  po szafkę czy szufladę na kosmetyki. Prawda potrafi być okrutna. Bywa tak, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z wyobrażeniami. Dlatego tak istotnym jest przenieść naszą łazienkę na kartkę papieru. To ważne, by mieć pewność, że wszystko czego potrzebujemy się zmieści. Pamiętajcie, że drzwi  pralki muszą się otwierać!

Wanna czy kabina prysznicowa?

Wybór pierwszy dotyczy największego elementu wyposażenia, czyli wanna czy natrysk? I tak, wanna wolnostojąca jest idealnym rozwiązaniem do nieco większych przestrzeni. Wielu producentów ma w swojej ofercie spory wybór, pięknych i jakościowych wanien wolnostojących, np. Laufen, Agape, Duravit, Bette. Wybierając wannę konieczne jest zdecydować o kształcie oraz rozmiarze, ale również stylu i kolorze. Grafitowe i czarne wanny cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej i coraz chętniej wprowadzamy element kontrastu do bieli, która do niedawna była oczywistym wyborem ceramiki łazienkowej. Kabina prysznicowa wydaje się być oszczędniejszym rozwiązaniem – na pewno w kwestii przestrzeni. Wszystko zależy jednak od potrzeb rodziny oraz stylu projektu. Jeśli prysznic walk – in to tylko ten od Huppe. Przeszklenia powiększają optycznie łazienkę – taka kabina sprawdzi się  też w mniejszych łazienkach. 

Toaleta i bidet…

Nie musi być marzeniem dostępnym tylko dla właścicieli przestronnych łazienkowych wnętrz. Odkąd pojawiły się miski myjące, na ten luksus pozwolić sobie może każdy z nas. Wygoda, higiena, praktyczność. Jedno urządzenie łączące funkcje dwóch. Miski myjące w swojej ofercie mają Geberit, Laufen, Grohe, Duravit oraz Roca. To inteligentne urządzenia – działają za pomocą panelu sterującego, który zwykle montowany jest na ścianie. Niektóre z misek, jak np. Roca posiada również opcje suszenia. 

Przechowywanie, czyli ile szafek?

Aktualnie największą popularnością cieszą się meble podwieszane. Z jednej strony można zamontować je na wybranej, dogodnej wysokości, z drugiej strony sprawiają wrażenie lżejszych, co w małych pomieszczeniach działa na plus. Wiszące meble łazienkowe są również praktyczne – ze względu na kontakt z wodą, te zawieszone nad podłogą szafki łatwiej utrzymać w czystości i uchronić od niepożądanego działania wody. Producenci ceramiki łazienkowej ułatwiają zadanie i projektują ceramikę razem z pasującymi do niej meblami. Umywalki od Duravit są połączone z szafką w innowacyjny sposób. Elementy łączą się niemal niezauważalnie, tworząc idealną całość.

Płytki, czyli co na ściany i podłogi?

W kwestii płytek, decyzja pierwsza dotyczy tego, gdzie chcemy mieć łazienkę wykończoną płytkami. Czy to tylko podłoga i ściana wanny lub natrysku? Czy może wszystkie ściany? Kolejne decyzje dotyczą koloru, kształtu oraz rozmiaru. Im mniejsza łazienka tym jaśniejsze kolory powinniśmy wybrać, ponieważ optycznie powiększają one wnętrze i jest w nim zwyczajnie – jaśniej. Warto postawić też na większe formaty.  Z kolei ciemne kolory: czerń, grafit, butelkowa zieleń sprawdzą się doskonale w nieco większych przestrzeniach. Kwestię wzoru – pozostawiamy Państwa wyobraźni i gustom. Modne w tym sezonie, jasne płytki w kolorach z natury, czyli piaski, beże, kamienie występują w wielu rozmiarach u Iris Ceramica, ABK, czy LOVE. Odważniejsze kolory oraz wzory znajdziecie Państwo w kolekcji IrisCeramica w kooperacji z Diesel. W marmurach specjalizuje się Flavikier, a FMG z kolekcją Venice Villa zaprasza po kolekcje gresu porcelanowego w kilku odsłonach kolorystycznych lastryko.

Dodatki

Na koniec jeszcze kilka szczegółów, w których tkwi wiadomo kto. Baterie, lampy, lustro oraz grzejnik. Warto postawić na spójność i wybranemu stylowi pozostać wiernym do końca. Baterie powinny pasować do ceramiki, lustro do baterii. Lampy tworzą klimat, więc polecamy nie ograniczać się do jednej. W łazience doskonale sprawdzi się główne światło oraz cała masa punktowych, bocznych. 

Grzejnik został na koniec. I to nie jest przypadek. Kiedy poznacie Państwo kolekcję KERMI dowiecie się, że wybór grzejnika nigdy nie był taki prosty i tak przyjemny.  Śmiało można je traktować jako dodatkowy element ozdobny w łazience. Pięknie uzupełniają całość. Mogą być różowe, miętowe lub w kolorze błękitnym…

Bellamica zna odpowiedź… 

Standardowo już zapraszamy do nas – do Piekar Śląskich oraz Pszczyny. Po inspiracje i na konsultacje. Ponad 2 tysiące metrów kwadratowych na pewno skrywa odpowiedź na Państwa potrzeby i marzenia! 

Zobacz inne wpisy