Powróciło na fali mody na industrial, użyte w aranżacjach jest zawsze zapowiedzią stylowego wnętrza. Pożądane jako materiał do zastosowania w domach, nowoczesnych restauracjach, kawiarniach, hotelach, biurach i sklepach. Włoskie terrazzo, polskie lastryko – czym jest, jaka jest jego historia, gdzie się sprawdzi najlepiej, za co po tylu latach pokochał je świat? Zapraszamy do lektury.
Jego historia zaczyna się starożytności, w Polsce kojarzony głównie z budynkami użyteczności publicznej z czasów PRL-u. Długo uznawany za niemodny i absolutnie niedomowy rodzaj wykończenia pomieszczeń powrócił. I to w wielkim stylu, bo od razu na salony. Cieszy się ogromną popularnością wśród projektantów wnętrz oraz architektów.
Jak robi się terrazzo?
Beton z wypełnieniem z ozdobnego kruszywa, czasami dodatkowo podbarwiony. Jego wzór tworzą drobniutkie lub nieco większe kawałki kamienia, w nowocześniejszych wersjach również spoiwa żywicznego, szkła oraz elementów metalowych. Nazywany sztucznym kamieniem, powstaje z połączenia wody, cementu i grysu, który sprasowuje się pod ciśnieniem. Koniec procesu produkcji zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Po wyschnięciu można bowiem wyszlifować i polerować jego powierzchnię, by była gładka lub pozostawić ją chropowatą, bardziej surową.
Historia lubi się powtarzać
Pierwszy raz w historii pojawia się tysiące lat temu, w starożytnej Grecji oraz Rzymie, na szerszą skalę stosowany był około 700 lat temu w Wenecji. Nazywany terrazzo alla veneziana cieszył się tam ogromną popularnością, czego dowodem było wykorzystywanie go jako posadzki, wykończenia ścian oraz schodów w wielu zabytkowych budowlach – kościołach, galeriach oraz muzeach. Ceniony ze względu na swoją ekonomiczność – stanowił tańszą alternatywę dla marmuru oraz odporność – dobrze konserwowany, utrzymuje kondycję do 75 lat. Ponownie zwrócił uwagę projektantów wnętrz, którzy po latach przerwy coraz chętniej wykorzystują go w aranżacjach.
Skąd ta popularność?
Idealny do zastosowania we wnętrzach oraz na zewnątrz lastryko jest niezwykle odporny na zarysowania, wilgoć oraz zmianę temperatur. W zasadzie można nim pokryć dowolną powierzchnię. Dzięki trwałości materiałów, z których się go uzyskuje, lastryko cechuje się niezwykłą trwałością, również na uszkodzenia mechaniczne. Niegdyś dostępny w czterech kolorach: białym, szarym, czarnym oraz czerwonym, aktualnie dzięki możliwością, jakie dają technologie, można spotkać lastryko w modnych wersjach kolorystycznych – tych pasujących do pastelowego różu, żółciach, pomarańczach, koralach oraz zielonych i niebieskich odcieniach. Niezależnie od wyboru koloru oraz elementu dekoracji, na jaki się zdecydujemy, lastryko jest gwarancją nietuzinkowego i eleganckiego wyglądu we wnętrzu.
Stylowe wnętrza
Terrazzo wprowadzić do pomieszczenia możemy w postaci blatu kuchennego, stolika kawowego, parapetu, wykończenia schodów, czy drobniejszych dekoracji, jak ozdobne tace, misy czy wazony. Dla odważniejszych i bardziej zdecydowanych lastryko pięknie sprawdzi się na podłodze oraz jako wykończenie ścian w holu, kuchni, łazience oraz salonie. Dostępny w wielu kolorach, każdorazowo ma potencjał odmienić wnętrze. Dzięki swojej naturalności w wyglądzie pięknie łączy się z innymi materiałami, na przykład z drewnem i metalem. Możliwości barwienia lastryko pozwalają tworzyć wpisujące się w trendy kolorystyczne elementy dekoru.
Gdzie lastryko
Lastryko na powierzchni płytki wprowadza dynamikę i niepowtarzalny wzór, jest przeciwwagą do szarości betonu oraz surowego kamienia. Śmiało można stwierdzić, iż jest idealną mieszanką tych dwóch. Pozwala bawić się i eksperymentować ze sobą, co kusi wielu producentów. Wykorzystują oni bowiem różne wielkości oraz kolory kamiennych elementów, a nawet mieszają je ze szkłem czy metalem. Można nadać mu chropowaty, bardziej kamienny – naturalny wygląd lub wyszlifować jego powierzchnię na absolutnie gładką, która idealnie sprawdzi się w roli blatu kuchennego lub stolika kawowego. Wyżej opisany w samych superlatywach, ma jedną wadę, którą należy brać pod uwagę w wybierając opcję wykończenia. Te o chropowatej, matowej powierzchni są bardziej narażone na zabrudzenia.
Jakość to najlepszy wybór
FMG Fabrica Marmi e Graniti należąca do Iris Ceramica Group ze swoją piękną kolekcją Venice Villa zaprasza nas do świata lastryko. Trzynaście przyciągających wzrok kolorów i wzorów, dostępnych w czterech rozmiarach (20x20cm, 60x60cm, 60x30cm, 120x60cm) oraz w różnych wykończeniach: nieobrobionym, teksturowanym oraz wypolerowanym, jakością zastosowanych materiałów oraz wykonaniem przekracza czas i modę. Kolekcja marki Iris FMG jest nowoczesną wersją popularnego lastrico, który łączy w sobie piękno marmuru z funkcjonalnością gresu. Kafle dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej dodają charakteru każdemu wnętrzu. Dzięki FMG możemy cieszyć się weneckim terrazzo na nowo.
Co na to Bellamica?
Kochamy lastyko! Terrazzo zdobyło nasze serca na targach we Włoszech. Jego nowa odsłona daje wiele możliwości. Choć w Italii nigdy nie miało złej sławy, bardzo się cieszymy, że lastryko zostało dostrzeżone przez architektów oraz projektantów wnętrz ponownie i przeżyw swoją dobrą passę.
W naszych salonach znajdziecie nie tylko cały przekrój lastryko od najlepszych jego producentów, zobaczycie go jako element wykończeń gotowych wnętrz, do których możecie śmiało wejść i wszystkiego w nich dotknąć, ale również profesjonalne doradztwo z zakresu designu i trendów. Zawsze stawiamy na jakość – produktu oraz obsługi. Wybieramy najlepszych partnerów do współpracy, jesteśmy w 100% pewni materiałów jakie Państwu oferujemy i zawsze służymy radą i pomocą. Czekamy w Piekarach Śląskich oraz Pszczynie!